Excel'de Ad Soyad Ayırma Nasıl yapılır?

Excel'de Ad ve Soyadların bulunduğu bir sütunda, Ad ve Soyadları nasıl ayırırız. Ad ve Soyadları ayrı sütunlara ayırmak için hangi özellik kullanılır?

Excel'i kullanırken, isimlerden oluşan bir listede Ad ve Soyadları ayırmak gerekebilir. Ad ve Soyadların birleşik olarak geldiği bir isim listesindeki değerleri ayırmak için Veri menüsünde yer alan Metni Sütunlara Dönüştür özelliğini kullanmanız gerekir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan Metni Sütunlara Dönüştür özelliği, hücre içindeki değerleri bitişik hücreye ayırmak için kullanılabildiği gibi, Metin formatında karşımızda gelen bir sayı sütununu, tekrar sayı formatına dönüştürmek, benzer şekilde, metin formatında karşımıza gelen bir tarih sütununu da tarih formatına geri dönüştürmek amacıyla da kullanılır. 


Ad ve Soyad içeren bir Excel listesini Ad ve Soyadlarını ayırmak için aşağıdaki gibi bir Excel listesini oluşturun. Bölmek istediğiniz sütun olan A sütununu seçin.Veri menüsünden Metni Sütunlara Dönüştür’ü seçin.
Açılan Metni Sütunlara Dönüştürme Sihirbazı’nda, Sınırlandırılmış ifadesinin seçili olduğundan emin olun ve İleri düğmesine tıklayın. Verileriniz için Ayırıcı'yı burada seçmeniz gerekir. Ad ve Soyadları düzgün bir şekilde ayırabilmek için Boşluk ifadesini seçin. Veri önizlemesi penceresinden Ad ve Soyadınızın birbirinden ayrıldığını görürsünüz. 

İleri düğmesine tıklayın. 

Karşınıza gelen Sütun veri biçimi’ni seçin veya Excel’in sizin için seçtiğini kullanın.Bölünmüş verilerin çalışma sayfanızın neresinde görüntülenmesini istediğinize ilişkin olarak Hedef’i seçin ve Son düğmesine tıklayın. Metni Sütunlara Dönüştür özelliği, metin formatında karşınza gelen tarih ve sayısal değelerin, tarih ve Sayısal değer formatına, tarih ve sayı formatında olan değerlerinde metin formatına dönüştürmek içinde kullanılır. vidoport üzerindeki Metni Sütunlara Dönüştür özelliği ile eğitim videolarını izleyebilirsiniz. 

Bu makale 1609 kişi tarafından okundu