Excel'de Sıfır değerleri gizleme, silme, renklendirme nasıl yapılır?

Excel'de Sıfır değeri içeren hücreleri nasıl seçeriz, sileriz, sıfır içeren hücreleri renklendirme ve satırlarını silmeyi nasıl yaparız?

Excel listeleri ile çalışırken sıfır içeren hücreleri silmek, gizlemek, renklendirmek gibi farklı işlemler yapma ihtiyacı duyarız. Sıfır içeren hücreleri bulma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise, hücre içinde sadece 0 olan değerler ile örneğin 1.900 gibi bir rakamın içindeki 0 değerlerinin bulunmamasını sağlamaktır. 

Sıfır içeren değerleri gizlemek:
Listelerinizde sıfır içeren hücreleri gizlemek için (Gizleme sadece hücre içinde olur, formül çubuğunda görünür) öncelikle sıfır içeren hücrelerin olduğu aralığı seçmeniz gerekir. 
2. adım da ise seçili bölge üzerinde sağ butona basarak,  Hücre Biçimlendirme seçeneniği seçin. Hücre Biçimlendirme penceresini kısayoldan açmak için Ctrl + 1 (üst sıradaki) tuşlarına basabilirsiniz. 
3. adım da, Açılan hücre biçimlendirme seçeneklerinden Sayı grubundan İsteğe Uyarlanmış seçeneğini seçin ve Tür başlığının altındaki değerleri silin. 
son adım da Tür kısmının altındaki boşluğ
ua #.##0,00;;;@ yazın. Tamam düğmesine tıklayın. 


Sıfır değerleri ile ilgili tüm işlemleri Excel'in kısayolları ve Püf noktalarının anlatıldığı eğitim setimizde bulunan eğitim videomuzdan izleyebilirsiniz. Bu eğitim videosunda, Sıfır içeren hücreleri seçmek, Sıfır içeren hücreleri renklendirmek, Sıfır içeren hücreleri gizlemek gibi konular anlatılmıştır.  Excel'in kısayolları ve püf noktalarının anlatıldığı eğitim setimizde, Excel kullanırken işinize yarayacak çok sayılda kısayol ve özellik anlatılmaktadır.  Eğitim setimizde göz atmak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz. 
 

Bu makale 701 kişi tarafından okundu