Excel'de Koşullu Biçimlendirme Ve şartı ile biçimlendirme yapmak
 

Excel'in günlük kullanımında ve raporlama yaparken en sık kullandığımız özelliklerinden olan Koşullu Biçimlendirme özelliğinin çok sayıda gelişmiş özelliği vardır. Veri çubuklarından, Simge kümlerine, Excel'de Tekrar eden değerleri görmekten, ortalamanın üstündeki değerleri işaretlemeye kadar çok sayıda gelişmiş özelliği Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliği içinde barındırır.

Örneğin, bir satırdaki verilerin tamamını işaretlemek için, normal Koşullu Biçimlendirme seçenekleri işimize yaramaz. Bunun için; Koşullu Biçimlendirmelerin Yeni Kural özelliğini kullanırız.

Excel'de oluşturduğunuz listelerde iki sütuna bağlı olarak bir Koşullu Biçimlendirme yapacaksanız,

1- Tablonun başlık hariç tüm verilerini seçin.

2- Giriş-Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural komutunu seçin.

3- Yeni Kural komutunu seçtikten sonra açılan listeden Biçimlendirecek hücreleri belirlemek için Formül kullan özelliğini seçin.

4- Açılan formül penceresine istediğiniz formülü yazın.

5-Biçimlendirme düğmesine basarak, gerekli biçimlendirmeleri seçin ve tamam düğmesine basın.

vidoport.com üzerindeki Excel eğitim videolarını izlemek ve sertifikalarınızı almak için Excel eğitim videolarımıza göz atmanızı öneririz.

Aşağıdaki örneğin nasıl yapıldığını izlemek için https://goo.gl/Td9k6v

Eğer Koşullu Biçimlendirmeleri A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız, Koşullu Biçimlendirme ile ilgili iki farklı eğitim kategorimiz var. Bunlar;

Excel'de A'dan Z'ye Koşullu Biçimlendirme eğitimleri 

Excel'de İleri Düzey Koşullu Biçimlendirme Örnekleri ve eğitimleri

Bu linklerdeki eğitimlerimize göz atarak, Excel'de Koşullu Biçimlendirme özelliklerini A'dan Z'ye öğrenebilir ve tablonlarınızda kullanabilirsiniz.

Real Time Web Analytics