Excel Özet Tablo - Pivot Tablo nedir ve nasıl oluşturulur?
 

Excel'de Özet Tablo Nedir?
 

Excel'de Özet Tablo - Pivot Tablolar verilerizi hızlı bir şekilde verilerinizi özetlemek, çözümlemek, keşfetmek ve sunmak için mükemmel bir yoldur ve bunları, yalnızca birkaç tıklamayla oluşturabilirsiniz. Excel'in en güçlü ve en çok kullanılan özelliklerinden birisi de Özet Tablo -Pivot Tablolardır. Excel'de Özet Tablo-PivotTable’lar çok esnektir ve sonuçlarınızı nasıl görüntülemeniz gerektiğine bağlı olarak hızla sürükle bırak yöntemiyle ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, verilerinize yeni veri girişi yaptığınızda, otomatik olarak güncelleştirilecek PivotTable’lara dayalı PivotChart’lar oluşturabilirsiniz.

Özet Tablo oluşturmadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
 

1- Excel'de Özet Tablo - Pivot Table oluşturmak için verileriniz, bir liste şeklinde olmalıdır. ve boş satırlar veya sütunlar içermemelidir. 

2- Sütunlardaki veri türleri aynı olmalıdır. Örneğin, sütun başlığı Tarih ise altında bulunan veriler hep tarih olmalıdır. 

Bilgi Notu: PivotTable’lar, verilerinizin önbellek olarak adlandırılan anlık görüntüsü (aynası gibi düşünebilirsiniz) üzerinde çalışır ve böylece gerçek verileriniz hiçbir şekilde değiştirilmez.

 

Real Time Web Analytics