ETOPLA ve ÇOKETOPLA arasındaki farkı anlayın.

Excel'in toplam almak için kullanılan ETOPLA ve ÇOKETOPLA işlevileri arasında ne tür farklılıklar vardır.

Etopla işlevi ile Çopketopla işlevi arasında ne fark var. 

Excel'de en sık kullanılan toplama formüllerinden birisi olan ETOPLA işlevi ile farklı alanlardan toplam almaya yarayan ÇOKETOPLA işlevleri bağımsız değişkenlerin sıramasında farklılık gösterir. Excel'in en sık kullanılan işlevlerinden birisi olan Etopla işlevi ile tek şarta bağlı toplamlar alırken, özellikle Excel raporlama ekranlarının vazbeçilmez işlevi olan Çoketopla işlevi ise birden fazla şarta bağlı toplam almak için kullanılır.  Excel'de Pivot Tablo özelliği ile kolay bir şekilde toplamlar alabilmemize karşın, Çoketopla işlevi herzaman vazgeçilmez bir işlevdir. 

Etopla işlevi ile Çoketopla işlevi arasındaki en temel fark,  ETOPLA işlevinde toplam_aralığı bağımsız değişkeni üçüncü bağımsız değişkendir, ancak ÇOKETOPLA’da birinci bağımsız değişkendir. Yani Etopla işlevinde toplam almak istediğiniz hücreleri, işlevin en sonunda seçeriz. Çoketopla işlevinde ise, toplam almak istediğimiz hücreleri Çoketopla işlevinin başında seçeriz. 

Excel'de uzmanlık düzeyine çıkabilmek için ÇOKETOPLA işlevini çok iyi kullanmanız gerekir. vidoport.com üzerindeki işlev eğitim videolarını izleyerek, gerek ETOPLA, gerek ÇOKETOPLA konularında uzmanlaşabilirsiniz. 

Buradaki linkte tıklayarak Excel işlevler eğitimlerimizi izleyebilirsiniz.

İyi bir Excel kullanıcısı olmanın yolu, Çoketopla işlevinin kullanımına hakim olmaktan geçer.

Bu makale 904 kişi tarafından okundu