Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel Birleştir ve Ortala Özelliği Nedir?

Excel Birleştir ve Ortala Özelliği Nedir?
22 Mart, 2023 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel Birleştir ve Ortala Özelliği Nedir?

Excel'de Giriş sekmesinde yer alan ve yoğun bir şekilde kullanılam Birleştir ve Ortala özelliği, birden fazla hücrenin içeriğini birleştirerek, birleştirilen hücrelerin ortasında yer alan ortak bir değeri, tüm hücrelere ortalamak için kullanılan bir özelliktir.

Örneğin, bir işçinin haftalık çalışma saatleri, Pazartesi'den Cuma'ya kadar ayrı ayrı kaydedilmiş ve işveren, çalışanın toplam çalışma saatini ve haftalık ortalama çalışma saatini görmek istiyor olsun. Bu durumda, Birleştir ve Ortala özelliği kullanılarak, ilgili hücreler birleştirilir ve bu hücrelere tıklanarak Birleştir ve Ortala seçeneği seçilir. Bu işlem sonrasında, birleştirilen hücrelerin ortasındaki değer, tüm hücrelere otomatik olarak ortalanır ve ortalama çalışma saati bulunur.

Excel'deki Birleştir ve Ortala özelliği, verileri daha okunaklı hale getirmek, özetlemek veya raporlamak için sıklıkla kullanılır. Ancak, birleştirilmiş hücrelerin içerdiği verileri filtrelemek veya sıralamak gibi işlemler, bu özellik kullanıldığında yapılamaz. Bu nedenle, verilerin birleştirilmesi yerine ayrı hücrelerde tutulması genellikle daha uygun olabilir.

Vidoport üzerindeki eğitim videolarımızdan yararlanarak, Sıfırdan Excel öğrenmeye başlayabilirsiniz.

En Başa Dön