Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Tekrar Eden Değerleri Kaldırmak

Excel'de Tekrar Eden Değerleri Kaldırmak
08 Mayıs, 2023 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Tekrar Eden Değerleri Kaldırmak

Excel'de Yinelenenleri Kaldır işlemi, verilerinizde tekrarlanan veya yinelenen değerleri silmek için kullanılır. Yinelenenleri Kaldırma işlemi, veri analizi ve raporlama gibi amaçlar için veri setlerinin hazırlanması sırasında oldukça yararlıdır. Personel listelerinde çalışan isimlerinin tekrarlı şekilde yazılması, ödeme listelerinde aynı fatura tutarının geçip, geçmediğini kontrol etmek için Yinelenleri Kaldır özelliği kullanılır.

Veri menüsünde yer alan Yinelenenleri Kaldır düğmesi, Excel'in Veri grubunda olan özelliktir.

Excel'de Yinelenenleri Kaldır özelliğinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için vidoport üzerindeki Yinelenenleri Kaldır özelliğinin kullanımı hakkında hazırlanmış eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

Örneğin, bir firmanın satış verilerini içeren bir Excel tablosu düşünün. Bu tabloda, aynı ürünün farklı tarihlerdeki satışları birden fazla satırda yer alabilir. "Yinelenenleri Kaldır" işlemi, bu tablodaki her bir ürünün sadece bir kez yer almasını sağlar ve bu şekilde, ürün satışları hakkında daha doğru bir analiz yapılabilir.

Ayrıca, "Yinelenenleri Kaldır" işlemi, bir veri setindeki benzersiz değerleri kolayca belirlemek için de kullanılabilir. Örneğin, bir anket sonuçlarını içeren bir Excel tablosunda, "Yinelenenleri Kaldır" işlemi kullanılarak her bir soruya verilen benzersiz yanıtların sayısı kolayca belirlenebilir.

 

En Başa Dön