Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Geri Al Düğmesi Her Sayfa için Ayrı Çalışır mı?

Excel'de Geri Al Düğmesi Her Sayfa için Ayrı Çalışır mı?
04 Mayıs, 2023 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Geri Al Düğmesi Her Sayfa için Ayrı Çalışır mı?

Excel'de sık sorulan sorulardan bir tanesi, Geri Al düğmesine basınca aynı kitaptaki geri al işlemleri yapmak yerine, diğer açık olan kitaplarda ki geri alma işlemini yapmasıdır. Bu konuda Excel forumlarda sorulan soru ve bu soruya Microsoft tarafından verilen cevap aşağıdaki gibidir. 

Geri Al yığınlarının genel yerine çalışma kitabına göre izlenmesini sağlayın

"Geri al" şu anda belirli bir zamanda açık olan tüm çalışma kitaplarında çalışır, bu nedenle bir çalışma kitabında geri al'a basmak farklı bir çalışma kitabındaki değişikliği geri alabilir. Sık sık aynı anda birden çok çalışma kitabı açık olan biri olarak, her bir çalışma kitabında yapılan düzenlemeleri adım adım gözden geçirebilmek çok daha yararlı olacaktır.

Steve K. Resmi Microsoft yanıtı

"Her çalışma kitabında bağımsız olarak geri alma konusundaki tartışma ve oylar için herkese teşekkürler. Bu istek uzun süredir burada olmasına rağmen, dinliyoruz ve bir çalışma kitabındayken Geri Al'a bastığınızda başka bir çalışma kitabında bir şeyi geri almanın can sıkıcı olabileceğini fark ettik. Geri Al'ın "çalışma kitabına göre" çalışmasını sağlamanın teknik zorluklarını değerlendiriyorduk ve bununla ilgili bazı ayrıntıları sizinle paylaşmak istiyoruz. Geri alma işlemi, tüm açık çalışma kitaplarının durumunun, bir "geri alma" işleminden sonra, geri alınan eylem yapılmadan önceki durumuyla tam olarak aynı olmasına dayanır.

"Çalışma kitabı başına" geri alma işleminin sorunlu olmasının bir örneği, bağlantılı çalışma kitaplarıyla ilgilidir. Diyelim ki WorkbookA'nız var, formülü WorkbookB'deki bir dizi hücreye atıfta bulunuyor. Formülde bir değişiklik yaparsınız, yani ' geri alınabilecek bir eylemdir. Ardından çalışma kitabı B'ye, çalışma kitabı A'daki referansların buna göre ayarlanmasına neden olan bir satır eklersiniz. Daha sonra Geri Al'ı yalnızca çalışma kitabı A'da yaptıysanız, formül değişikliği siz satırı eklemeden önce gerçekleştiğinden, formül değişikliğiniz geri alınır ve satırı diğer çalışma kitabına eklemeden önceki haline geri döner. Formüldeki aralık referansı, satırı eklediğinizde otomatik olarak yapılan referans ayarlamasına sahip olmayacağından artık yanlış olacaktır. Mevcut davranış ile talep edilen davranış arasında dikkate alınması gereken başka zorluklar ve dengeler vardır. Bu değişikliği gerçekleştirmenin önemli bir girişim olacağını size bildirmek istedik."

En Başa Dön