Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Microsoft Excel Nedir?

Microsoft Excel Nedir?
20 Aralık, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Microsoft Excel Nedir?

Excel Nedir?

Excel, tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir elektronik tablo programıdır. İş dünyasının vazgeçilmez programı olan Excel, verileri düzenlemek, raporlamak ve görselleştirmek için oldukça güçlü bir özellikleri barındırır.

Excel verilerimizi derleyip, toplayan ve raporlamamızı sağlayan öğrenilmesi ve kullanılması oldukça kolay olan bir programdır. Kullanılan ERP, SAP gibi programların çıktıları üzerinden çok rahat ve detaylı raporlamalar yapılabildiği için Excel'i her çalışan iyi ve verimli bir şekilde kullanmak ister.

Elektronik Tablolama Ne Demektir?

➡️ "Elektronik Tablolama, verileri depolamak, düzenlemek ve değiştirmek için kullanılan bir bilgisayar yazılımı programlarına verilen genel isimdir." 

Excel'i oluşturan Çalışma kitapları, her biri bağımsız olarak düzenlenebilen Sayfa1, Sayfa2 olarak adlandırılan sekmeli çalışma sayfalarından oluşur. 

Çalışma kitapları, Yatay sıralar: sayılarla (1, 2, 3 gibi) ve dikey sütunlar ise alfabenin harfleriyle (A, B, C gibi) tanımlanır. 26'dan büyük sütunlar için, sütunlar AA, AB, AC veya AAA, AAB, vb. gibi iki veya daha fazla harfle tanımlanır. 

Excel'de bir çalışma sayfası, 1.048.576 tane satır ve 16.384 tane sütun içerir. Mevcut versiyonlarda Satır ve Sütun sayısı arttırılamamaktadır. Excel'in çalışma kitaplarındaki Çalışma Sayfası eklemede sayısınde ise bir sınır yoktur. Bilgisayarınızın kapasitesine bağlı olarak Çalışma Sayfasında eklenebilecek maksimum sayı değişmektedir.

Excel'de Hücre Nedir?

Sütun ve satır arasındaki kesişme noktası, hücre olarak bilinen küçük dikdörtgen kutudur. Excel'de Hücre kavramı, çalışma sayfasındaki verileri depolamak için temel birimdir ve her çalışma sayfası bu hücrelerden milyonlarca içerdiğinden, her biri hücre referansıyla tanımlanır. (A2, B10 gibi)

Hücre başvurusu, A3, B6 ve AA345 gibi sütun harfi ile satır numarasının birleşimidir. Excel'de hücre başvurularında, sütun harfi her zaman önce listelenir.

Excel'in Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Excel, verileriniz hızla çözümlemeye ve analiz etmenize yarayacak yardımcı olan birçok araca sahiptir. 

Excel’in, verileri sıralama, filtreleme ve basit formül oluşturma gibi temel özelliklerin yanı sıra, pivot tablo oluşturma, Makro komut dosyası oluşturma ve Sorgu ekranlarını kullanma gibi gelişmiş özellikleri vardır. Tüm bu gelişmiş Excel özelliklerini öğrenmek için vidoport.com üzerindeki Excel eğitim setlerine göz atabilirsiniz. 

Excel’in verileri içe aktarma özellikleri, otomatik sıralama, filtreleme ve Pivot Tablo oluşturma gibi özellikleri, kullanıcıların hızlı bir şekilde analizler yapmasını ve raporlama yapabilmesini sağlar. Ayrıca Excel, verileri görselleştirmek için zengin Grafik araçlarına da sahiptir. Excel, çubuk grafikler, çizgi grafikler, pasta grafikler ve dağılım grafikleri gibi basit grafik türlerinin yanı sıra daha derinlemesine analiz için daha karmaşık grafikler oluşturmanıza izin verir.

Excel’de A’dan Z’ye Grafiklerin Kullanımı nasıl öğrenilir.

Excel’de Veri Görselleştirme Nasıl Yapılır?

Farklı kullanım alanlarına göre formülleri barındıran Excel programı, Excel 365 paketleri ile yeni formülleri kullanıma sunmaktadır. Excel formülleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Microsoft Excel, veri yönetimi ihtiyaçlarınız için harika bir programdır. İster kişisel, ister akademik veya profesyonel amaçlar için Excel kullanıyor olun, Excel'in istatistiksel analizler yapmak ve görselleştirmeler oluşturmak için verileri hızlı bir şekilde düzenleme ve işleme özellikleri çok hoşunuza gidecektir.

En Başa Dön