Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Yakıt Takibi Nasıl Yapılır?

Excel'de Yakıt Takibi Nasıl Yapılır?
03 Eylül, 2023 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Yakıt Takibi Nasıl Yapılır?

Artan yakıt maliyetleri, şirketlerin, araçlarının yakıt tüketimlerini daha iyi kontrol etmeye ve takibini yapmaya zorluyor. Şirketler eğer Taşıt tanıma sistemi kullanıyorlarsa, kayıtlı araçların yakıt tüketimlerini takip edip, raporlamak için oldukça düzgün listeler alabiliyorlar. Eğer taşıt tanıma sistemini kullanmıyorsanız, oluşturacağınız bir Yakıt takip formu ile araçların yakıt tüketimlerini takip edebileceğiniz listeler oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da araçların yakıt maliyetini ve verimliliğini Pivot Tablo raporları ile görebilirsiniz.

Excel, Yakıt Takip formu oluşturmak ve yönetmek için kullanabileceğiniz en yaygın ve kullanışlı araçlardan biridir.

Excel de yakıt takip formu kullanmanın avantajları nelerdir? İşte bazıları:

- Excel'de şirketinizin ihtiyaçlarına uygun bir Yakıt Takip Formu tasarlayabilirsiniz. Örnek olarak yukarıdaki gibi başlıkları içeren bir form olabilir.
- Excel, formunuzdaki verileri otomatik olarak hesaplar, toplar, çıkarır, çarpar veya böler. Böylece, manuel olarak yapmanız gereken hesaplamaları azaltabilirsiniz. Örneğin litre fiyatını ve alınan litre tutarını girince otomatik olarak tutar hesaplanır.
- Excel, formunuzdaki verileri grafik, tablo, pivot tablo gibi farklı biçimlerde görselleştirmenize olanak tanır. Böylece, verilerinizi daha kolay anlayabilir ve raporlayabilirsiniz.
- Excel, formunuzu bulut tabanlı bir platforma kaydederek diğer çalışanlarınızla paylaşmanıza imkan verir. Böylece, verilerinizi güvenli bir şekilde saklayabilir ve işbirliği yapabilirsiniz.

Excel'de Yakıt Takibi listeleri oluşturmak veya taşıt tanıma sistemlerinden çektiğimiz verileri düzenlemek ve raporlamak için aşağıdaki Excel özelliklerini bilmeniz gerekir. 

- Genel Excel Kullanımı, Tablolar oluşturma ve verileri düzenleme

- Temel hesaplama yöntemleri

- Detaylı bir pivot tablo oluşturma, düzenleme ve kullanma bilgisi

Genel Excel kullanımı ve Temel hesaplama bilgilerinizde eksiklik varsa, sitemiz üzerinde bulunan Temel-Orta Düzey Excel eğitim setimizden yararlanabilirsiniz. 

Pivot Tablolar eğitim setimizden önce A'dan Z'ye Excel Eğitim setimizi tamamlamanızı ve sonrasında detaylı bir şekilde Pivot Tablo konusunun anlatıldığı A'dan Z'ye Pivot Tablolar eğitim setimizi izlemenizi öneririz. 

vidoport üyesi iseniz, vidoport üzerinde bulunan Finansal ve Ticari İşlemler eğitim setimizde Yakıt Takibi yapma ile ilgili eğitim videomuzu izleyebilirsiniz.

Excel'de Araç Yakıt Harcamalarının Takibini Yapma eğitim videosunu izlemek için tıklayınız.

Excel de yakıt takip formu kullanmak veya taşıt tanıma sistemlerinden aldığınız listeler, şirketinizin yakıt yönetimini daha etkin ve verimli bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Bu sayede, yakıt maliyetlerinizi azaltabilir, araçlarınızın performansını artırabilir ve çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Eğer siz de şirketiniz için yakıt takip formu oluşturmak istiyorsanız, Excel de nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için bu linki tıklayın.

En Başa Dön