Excel'de Pivot Tablo Oluşturma ve Kullanmak

Excel'in en yoğun kullanılan özelliklerinden olan Pivot Tablo nasıl oluşturulur? Pivot Tablo oluşturmak için şartlar nelerdir. A'dan Z'ye Pivot Tablo oluşturma nasıl yapılır?

Excel Pivot Tablo nedir?

Excel Pivot tablo, verilerinizden hızlıca raporlar oluşturmak, verileri karşılaştırmak için mükemmel bir yoldur. Excel'in en sık kullanılan özelliklerinden birisi olan Pivot Tablolar, Raporlama ekranları oluşturmada yoğun olarak kullanılır. Sürükle bırak yöntemi ile tabloların başlıklarını satır, sütun alanlarına bırakarak raporlamalar yapabildiğimiz Pivot Tablolar, yeni Excel versiyonları ile birlikte geliştirilen özellikleri ile raporlamalarda daha da güçlü ve vazgeçilmez bir Excel özelliği olmuştur. Satış elemanlarının aylık satış değerlerinin karşılaştırması, araçlarınızın aylık harcama tutarlarının bulunması gibi çok geniş alanlarda Pivot Tabloları kullanabiliriz.  Excel'de her tablodan Pivot Tablo oluşturulamaz. Özet Tablo oluşturmanın belilri kuralları vardır. 

Pivot Tablo oluşturmak için şartlar nelerdir?

Excel verilerinden Pivot Tablo oluşturabilmeniz için belirli şartlar vardır. Bunlar:

1- Verileriniz, bir sütunlar halinde olmalıdır. 

2- Boş satır veya sütun içermemelidir. 

3- Sürekli Veri girişi olan bir tablodan Pivot Tablo oluşturduğunuzda, yeni satır eklediğinizde verileri yenile yaptığınızda, Pivot Tablo'nuz otomatik güncellenir.

4- Sütunlardaki veri türleri aynı türde olmalıdır. Örneğin, bir sütunda tarih başlığı varsa, o sütun sadece tarih değerlerini içermelidir. 

Pivot Tablo, verilerinizin anlık görüntüsü üzerinde çalışır ve böylece gerçek verileriniz hiçbir şekilde değiştirilmez. Pivot tablonuzu sildiğiniz zaman, verilerinizde herhangi bir kayıp olmaz. Excel'in en güçlü yanlarından olan Pivot (Özet) Tablo oluşturarak hızlı bir şekilde raporlamalar oluşturabilirsiniz.  Verilerin bulunduğu listelerden toplamlar almak, ortalamlarını bulmak, yüzdelik karşılaştırmaları yapma gibi işlemlerinizi pivot tablo ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Pivot Tablo ile;
- Verilerinizi satırlarda veya sütunlarda gruplayabilirsiniz. 
- Aylık, yıllık, çeyreklik gibi gruplamalar yaparak, raporlar oluşturabilirsiniz. 
- İsimlerde ve metinsel değerlerde metinsel gruplama yaparak, Düşeyara ihtiyacının kullanımını azaltabilirsiniz. 
- Toplama, Sayısını bulma, En büyük, en küçük değerleri bulma, yüzde bulma gibi hesapları rahatlıkla yapabilirsiniz. 
- Dilimleyici ekleyerek, Pivot Tablolarınızda hızlı bir şekilde dilimleme yapabilirsiniz. 
- Zaman çizelgesi ekleyerek, hızlı bir biçimde, tarihe dayalı filtrelemeler yapabilirsiniz. 
- Genel Toplam ve Alt Toplam değerlerini bularak, bunların gösterilip, gösterilmeyeceğine karar verebilirsiniz. 
- Sürükle bırak yöntemi ile, raporlarınızdaki bakış açılarınızı hızlı bir biçimde değiştirebilirsiniz. 
- Pivot Tablo tasarım seçenekleri ile, tablolarınıza farklı bakış açıları kazdırabilirsiniz. 
- Tümünü Daralt, Tümünü Genişlet seçenekleri ile tablo verilerinizi hızlıca genişletip, daraltabilirsiniz.


Pivot tablo nasıl oluşturulur, Pivot Tablo konusunu A'dan Z'ye öğrenmek için vidoport Üzerindeki Özet Tablo Eğitimlerimizi hemen izleyin. Pivot Tablolar, Excel'de Düşeyara, Çoketopla konuları gibi çok iyi bilinmesi gereken bir konudur. 

Pivot Tablo ile oluşturduğunuz tablolarda yapamacağımız  işlemler vadır. -örneğin araya satır, sütun ekleme-silme, formüller uygulamak gibi- Bu tür işlemler yapma ihtiyacı duyacağınız tablolar olursa, bu tablolarınızı Çoketopla, Çokeğersay, Çokeğerortalama gibi işlevleri kullanarak oluşturmanız gerekir. 

 

Bu makale 4267 kişi tarafından okundu