Excel'de formüllerin önündeki -- işaretlerinin anlamı nedir?

Excel'de bazı formüllerin başında -- işaretlerini görürüz. Formüller'de kullanılan -- işaretlerinin anlamları nedir ve ne amaçla kullanılırlar?

Excel'i kullanırken bazı formüllerin önünde -- işaretinin olduğunu görürsünüz. Oldukça güzel bir kullanıma sahip olan -- simgeleri, aslında -1 ile çarp demektir. Özellikle metin formatındaki verileri sayısal formata dönüştürmek için -- işareti kullanılır. --işareti -1*-1 demektir. Bu ifade de -1*-1=1 olduğundan ifade 1 ile çarpılarak sayısal değere dönüştürülür.Yukarıdaki Formülü incelersek, yapılmak istenen, A sütundaki ürün kodlarından sonu 50 ve üstü olan ürünlere %10 prim vermek isteniyor.
Sorun ise A sütunundaki değerlerin harf ve rakamlardan oluşması.

Burada Sağdan(A3;2) formülünü kullandığımızda, örneğin ilk değer için 43 rakamına ulaşırız, fakat Excel bu 43 değerini rakam olarak algılamaz ve metin olarak değerlendirir.

Sağdan işlevinin önüne -- işaretini koyarak, Sağdan(A3;2) ifadesini 1 ile çarparız. Bu sayede metin Sağdan(A3;2) işlevinden metin olarak karşımıza gelen 43 değeri 1 ile çarpılarak sayısal ifadeye dönüşür ve formülümüzdeki Eğer işlevi de doğru sonuç verir.

Sağdan işlevini içeren, eğitim videolarımıza erişmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.  Excel'de işlevlerin ortak kullanımlarını öğrenmek isterseniz de buradaki linke tıklayabilirsiniz. 

Bu makale 509 kişi tarafından okundu