Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Sık Karşılaşılan Hatalar Nelerdir?

Excel'de Sık Karşılaşılan Hatalar Nelerdir?
05 Şubat, 2023 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Sık Karşılaşılan Hatalar Nelerdir?

Excel'de çalışırken, formülleri kullanmaya başladığınızda farklı hatalar ile karşılaşmaya başlarsınız. Excel'de sık karşılaşılan hatalar şunlardır:

1- #AD (#NAME?) Hatası- Formülde yanlış yazılmış veya tanımlanmamış bir değişkenin kullanılması sonucu ortaya çıkan hatadır. Hücre adresini yada formülün adını yanlış yazdığınız durumda karşınıza çıkar.

2- #DEĞER (#VALUE!) Hatası- Formülde yanlış veri türünün kullanılması sonucu ortaya çıkan hatadır. Örneğin, sayı değeri ile metin değerine toplamaya çalıştığınız durumda bu hata ile karşılaşırsınız.

3- #SAYI/O! (#DIV/0!) Hatası- Formülde sıfıra bölme işlemi yapılması sonucu ortaya çıkan hatadır. Bir sayıyı Sıfır değerine böldüğünüz zaman bu hata ile karşılaşırsınız.

4- #REF!: Formülde geçersiz bir hücre başvurusu yapılması sonucu ortaya çıkan hatadır. Formül uygulanmış hücrelerde, aradaki bir hücreyi sildiğiniz zaman bu hata ile karşılabilirsiniz.

5- #YOK (#N/A) Hatası- Formülde bulunamayan veya mevcut olmayan bir veri sonucu ortaya çıkan hatadır. Özellikle DÜŞEYARA formülünü kullandığımızda karşılaştığımız bu hata, aradığımız değerin bulunmadığı anlamına gelir.

6- #NUM!- Formülde sayısal değerlerin yanlış kullanılması sonucu ortaya çıkan hata. Örneğin, yanlış bir matematiksel işlem yaptığınız durumlarda bu hata ile karşılaşırsınız.

Excel'de #### Hatası ve çözümü hakkında bilgi almak istiyorsanız, buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Excel'de bu hatalar, genellikle formüllerin doğru şekilde yazılmamasından veya verilerin doğru şekilde girilmemesinden kaynaklanır. Her bir hata kodu farklı bir hatayı gösterir ve bu hataların nedeni ve çözümü farklı olabilir.

Excel formüllerinin kullanımlarını öğrenmek için buraya tıklayarak, formüllerin kullanım videolarına erişebilirsiniz.

En Başa Dön