EĞERHATA-IFERROR işlevi- Formüllerdeki Hataları Gizlemek

EĞERHATA Fonksiyonu, kullandığınız formül bir hatayı değerlendirir döndürürse, belirttiğiniz bir değeri verir; aksi takdirde, formülün sonucunu verir.

Eğerhata işlevi, kullandığınız formül bir hatayı değerlendirir döndürürse, belirttiğiniz bir değeri verir; aksi takdirde, formülün sonucunu verir.

İşlevin genel kullanımı  

= EĞERHATA(değer; eğer_hataysa_değer)
= IFERROR(değer, eğer_hataysa_değer) şeklindedir.


Burada;
Değer Hatayı denetleyen bağımsız değişkendir.

Eğer_hataysa_değer Formül bir hatayı değerlendirirse, verilecek değerdir. Aşağıdaki hata türleri değerlendirilir: #YOK, #DEĞER!, #BAŞV!, #SAY/0!, #SAY!, #AD? veya #BOŞ!.
Excel’de Düşeyara işlevinde oluşan #YOK hatalarını ve formülleriniz’de oluşan hataları gizlemek veya hata sonucu yerine istediğiniz bir değeri yazdırmak için EĞERHATA (IFERROR) işlevini kullanabilirsiniz.

vidoport.com üzerindeki EĞERHATA (IFERROR) fonksiyonunu işleyen eğitim videolarına aşağıdaki EĞERHATA etiketimizin linkinden ulaşabilirsiniz.


https://vidoport.com/etiket/egerhata-fonksiyonu

Formüllerinizde oluşan hatalar, toplam alma gibi, Düşeyara kullanımı gibi işlemler yaptığınızda sıkıntı çıkarabilir. Formüllerde oluşan hataların diğer formüllerinize etki yapmaması, oluşturduğunuz Excel raporlarında, rakamların ve tablolarınız da hata değerlerinin gizlenerek düzgün görünmesi için Eğerhata işlevini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki Excel tablosunda, =D2*$H$1 formülü uyguladığınızda ve aşağıya doğru kopyalama yaptığınız zaman, E7 ve E8 hücrelerinde hata verdiğini görürsünüz. D7 ve D8 hücrelerinde bulunan ifadeler metinsel ifade olduğundan Metin*Sayı şeklinde bir formül yukarıda da gördüğünüz gibi hataya neden olacaktır.  Oluşan #Değer hatası yerine 0 yazdırmak ve boş değer getirmek için EĞERHATA (İngilizce kullanımı ile IFERROR) işlevini kullanabiliriz. 

=EĞERHATA(D2*$H$1;0) formülünü E2 hücresine yazdığınızda, Excel hata oluşmayan hücrelerde normal işlemi (D2*$H$1) yapar. Hata oluşan hücreler de ise, Eğerhata işlevinin; ifadesinden sonraki kısmı olan 0 ifadesi devreye girer ve Hata oluşan hücrelere hata değeri yerine 0 yazar. Eğerhata işlevini kullanmak, Excel de hazırladığınız raporların daha düzgün görünmesini sağlar. Excel'i etkin kullananların sık sık kullandığı bir işlevdir. 


 

Bu makale 1073 kişi tarafından okundu