Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de #### Hatası Nasıl Düzeltilir?

Excel'de #### Hatası Nasıl Düzeltilir?
27 Ekim, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de #### Hatası Nasıl Düzeltilir?

### hatası Excel'de, yazdığınız rakamların hücre genişliğine sığmadığı anlamına gelir. 

Excel'de "####" sembolü, hücredeki sayısal değerin hücre boyutundan dolayı hücre genişliğine sığmadığını ve tamamen görüntülenememesini ifade eder. Bu sembol, hücre boyutunu artırarak sayıyı tam olarak görüntülemek için yapılması gereken bir uyarıdır.

Bu genellikle hücrenin sütununun dar olduğu durumlarda veya hücrenin sayı biçiminde formatlandığı ancak sayı çok büyük olduğu için hücreye sığmadığı durumlarda meydana gelir. Hücre boyutunu genişletmek veya sayı biçimini değiştirmek, hücredeki "####" sembolünü ortadan kaldırarak sayıyı görüntülemek için yapılması gereken işlemlerdir.

#### Excel hatası nedir?

Excel'de çalışırken, rakamların olduğu sütunu daralttığınızda yada rakamları binlik basamaklarına ayırdığınızda, rakamların bulunduğu hücrelerde #### hatası geldiğini görürsünüz.

Excel'de sık sık ###### hatası, aslında basit bir nedenden kaynaklanır. Excel'de rakam içeren hücrelerin genişliği yeterince geniş olmadığında #### hatası ile karşılaşırsınız. Yani Excel'de hücre içindeki rakamın uzunluğu, hücre genişliğine sığmadığı durumlarda, #### hatası ile karşılaşırız.

Bir rakam grubunu seçtikten sonra binlik basamaklarına ayırdığımızda (klavye kısayolu Ctrl + Shift + ! ) bu #### hatası ile karşılaşabilirsiniz.

#### hatası nasıl düzeltilir? 

Hemen hemen her Excel kullanıcısının karşılaştığı Excel'deki ### hatasının çözümü çok basittir. #### hatasının çözümü, #### hatasının bulunduğu hücreyi, yada sütunu uygun bir genişliğe getirmektir. Sütun genişliğini sütunun harflerinin bulunduğu üst başlıktaki harflerin arasındaki sınırdan sağa doğru sürükleyerek genişletebilirsiniz. Sütunları genişletmenin bir diğer yolu ise #### hatasının bulunduğu sütunu seçtikten sonra Giriş-Biçim menüsünden Sütun Genişliğini Otomatik Ayarla seçeneğini kullanmaktır. 

Excel'de ### hatasının karşılaşıldığı bir diğer durum ise özellikte tarih ve saat çıkarmalarında eksi (negatif) bir tarih veya saat değeri kullanıldığında karşılaşılır. Bu durumda formülü kontrol etmeniz gerekir. 

Microsoft Excel, hücre içeriklerinin tamamını yeterince gösteremeyecek kadar geniş olmadığı durumlarda hücrelerde ##### ifadesini gösterebilir. Tarih ve saat gibi negatif değerleri döndüren formüller de ##### ifadesini gösterebilir. 

➡ ### hatası nasıl düzeltilir, izleyerek öğrenin. 

Bir sütunu hücre içeriklerini tam olarak gösterecek şekilde genişletmek için sütun başlığının sağ kenarını çift tıklayabilir veya istediğiniz genişliği elde edene dek sütun başlığını sürükleyebilirsiniz..

Bilgisayar Dünyasında # Ne Anlama Gelir?

Sosyal medya hesaplarında yoğun olarak kullanılan # (Hashtag) ifadesi bir konu başlığını ve bahsedilen konu hakkında ipuçlarını verir. "#", bir hashtag sembolüdür ve genellikle sosyal medya platformlarında konu veya etiketleri belirtmek için kullanılır. Yayınladığınız bir post, video veya resmin hangi konuları kapsadığını hashtag ifadesini kullanarak belirtebilirsiniz. Bu Hashtag'e tıklayanlar, o konudaki diğer paylaşımlara da erişebilirler. 

Hashtag sembolü, "#" işaretiyle temsil edilen bir semboldür. Sosyal medya platformlarında, özellikle Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda kullanılır. Bir hashtag, metin içinde "#" sembolünü takip eden bir kelime veya kelime grubudur.

Hashtagler, içeriğin konusunu, etiketini veya kategorisini belirtmek için kullanılır. Örneğin, "#Excel", "#word" veya "#Powerpoint" gibi hashtagler, ilgili konularla ilgili içerikleri gruplamak ve keşfetmek için kullanılır. Hashtagler, kullanıcıların belirli bir konu hakkında içerik aramasını kolaylaştırır ve aynı hashtag'i kullanan içerikleri bir araya getirir.

Hashtagler, büyük/küçük harf duyarlı olmayan metinlerdir, yani "#Excel" ve "#excel" aynı hashtagi temsil eder. Ayrıca, içerisinde boşluk veya noktalama işaretleri bulunan ifadeleri bir arada tutmak için kelime aralarında boşluk kullanılmaz. Örneğin, "#excelöğreniyorum" şeklinde bir hashtag kullanılırken, "#excel öğreniyorum" şeklinde kullanılmaz.

Hashtagler, sosyal medya paylaşımlarında etkileşim ve görünürlük sağlamak için de kullanılır. Bir hashtagin altında yapılan paylaşımlar, ilgili hashtagi takip eden diğer kullanıcılar tarafından keşfedilebilir ve görüntülenebilir.

En Başa Dön