Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Pivot Tablo Nedir, Nasıl oluşturulur?

Pivot Tablo Nedir, Nasıl oluşturulur?
18 Eylül, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Pivot Tablo Nedir, Nasıl oluşturulur?

Excel Pivot Tablo Nedir?

Excel pivot tablo, liste şeklindeki verilerinizi analiz etmek, toplamak ve özetlemek için kullanabileceğiniz oldukça gelişmiş bir Excel özelliğidir.

Pivot tablolar, verilerinizi belirli kategoriler ve alt kategoriler altında gruplandırarak, kolayca çeşitli toplam ve ortalama gibi istatistiksel özetlerini görmemizi sağlar. Pivot tablolarda listelerimizin başlıklarını sütunlar, satırlar ve değerler alanına ekleyebilir  ve bu verilerinizi dinamik olarak düzenlenyebilirsiniz. Pivot Tablolar, filtreleme, sıralama ve Dilimleyiciler ile dinamik görselleştirme seçenekleri sunar.

Pivot Tablo, Excel çalışma sayfalarındaki, SQL Server gibi programlardaki verilerizi hızlı bir şekilde verilerinizi özetlemek, çözümlemek, keşfetmek ve sunmak için mükemmel bir yoldur ve bunları, yalnızca birkaç tıklamayla oluşturabilirsiniz. 

Excel'in en güçlü ve en çok kullanılan özelliklerinden birisi de Pivot Tablo oluşturmadır. PivotTablo çok esnektir ve sonuçlarınızı nasıl görüntülemeniz gerektiğine bağlı olarak hızla sürükle bırak yöntemiyle ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, verilerinize yeni veri girişi yaptığınızda, otomatik olarak güncelleştirilecek Pivot Tabloları yada Pivot Chart oluşturabilirsiniz.

Pivot Tablo Oluştururken dikkat etmeniz gerekenler.

1- Pivot Tablo oluşturmak için verileriniz, bir liste şeklinde olmalıdır. Pivot Tablo oluşturacağınız tablolarda boş satırlar veya sütunlar içermemelidir. 

2- Sütunlardaki veri türleri aynı olmalıdır. Örneğin, sütun başlığı Tarih ise altında bulunan veriler hep tarih olmalıdır.

Bilgi Notu: Pivot Tablolar, verilerinizin önbellek olarak adlandırılan anlık görüntüsü (aynası gibi düşünebilirsiniz) üzerinde çalışır ve böylece gerçek verileriniz hiçbir şekilde değiştirilmez.

vidoport üzerindeki Pivot Tablo eğitimlerimiz ile özet tabloları kullanmayı, oluşturmayı rahatlık öğrenebilirsiniz. Pivot Tablo oluşturma eğitimlerine buradaki linke tıklayarak erişebilirsiniz. 

 

En Başa Dön