Excel'de yeni işlevler, yeni formüller nelerdir?

Office 365 paketlerinde yer alan Excel versiyonlarında ve Excel 2019 da kullanmaya başladığımız yeni işlevler nelerdir?

Excel'in 2019 versiyonunu kullanmaya başladıysanız, yeni işlevleri de farketmeye başlamışsınızdır. Sürekli geliştirilen Excel özellikleri ile birlikte yeni işlevler de Excel'in gücüne güç katmaktadır.

ARALIKBİRLEŞTİR İşlevi
BİRLEŞTİR işlevine benzeyen ama daha iyi olan ARALIKBİRLEŞTİR işlevi daha kısadır ve daha kolay yazılır. Hücre başvurularına ek olarak aralık başvurularını da bu işlev destekler. 

ÇOKEĞER İşlevi
Karmaşık, iç içe EĞER işlevleri yazmaktan bizi kurtaran ÇOKEĞER işlevi ile aynı sütunda birden fazla şarta bağlı hesaplamaları çok daha kolay bir şekilde yapabiliriz. Bu işlevle, koşullar yazdığınız sırayla test edilir. Koşullara uyuyorsa, sonuç döndürülür. Hiçbir koşula uymuyorsa, değilse istediğiniz şartı verebilirsiniz. ÇOKEĞER hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın..

Excel'de Eğer formülünün nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız, vidoport üzerindeki eğitimlerimiz ile hemen öğrenebilirsiniz. Eğer formüllerini hemen öğrenmeye başlamak için tıklayınız.

ÇOKEĞERMAK İşlevi
ÇOKEĞERMAK işlevi şarta bağlı en yüksek değeri bulmak için kullanılır. Şarta bağlı en büyük değeri bulmak için ihtiyaç olan ve yoğun bir şekilde kullanılan bu işlev hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

ÇOKEĞERMİN İşlevi
Şarta bağlı en küçük değeri bulmak için kullanılan ÇOKEĞERMİN işlevi,  ÇOKEĞERMAK işlevine benzer, ama aralıkta bir veya birden çok ölçütle eşleşen en küçük sayıyı bulmak için kullanılır. ÇOKEĞERMİN hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İLKEŞLEŞEN İşlevi
İLKEŞLENEN İşlevi, bir ifadeyi değerler listesine göre sırayla değerlendirir ve eşleşen ilk sonucu döndürür. Eşleşme sonucu yoksa “başka” döndürülür. İLKEŞLEŞEN hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Örneğin, yukarıdaki örnekte Haftanın günü değeri 1 ise Pazartesi, 2 ise Salı, 3 ise Çarşamba yazar. Bunların dışında ise Diğer Günler yazar.

METİNBİRLEŞTİR İşlevi
Bu işlev, birden çok aralıktan gelen metinleri birleştirir ve her öğe sizin belirttiğiniz bir sınırlayıcıyla ayrılır. METİNBİRLEŞTİR hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.


 

Bu makale 963 kişi tarafından okundu