Excel'de tarihler neden sayı biçiminde görünür?

Excel'de girmiş olduğumuz tarihlerin bazen sayı biçiminde karşımıza geldiğini görürüz. İlk başta garip gelen bu durum, aslında Excel'in tarihler üzerinde matematiksel işlemler yapabilmesi için gerekli bir yöntemdir.

Excel'de bazen tarihleri, tarih biçiminde değil de, sayı biçiminde görürüz.

Excel, girdiğiniz formülleri içeren hücrelerin biçimine bağlı olarak, sonuçları seri numaraları olarak görüntüleyebilir. Örneğin, 8 Şubat 2019 tarih değeri 43504 olarak görüntülenebilir.Excel, hesaplamalarda kullanılabilmeleri için tarihleri sıralı seri numaraları olarak saklar. Varsayılan olarak, 1 Ocak 1900'ün seri numarası 1'dir ve 1 Ocak 1900'den 43.623 gün sonra olması nedeniyle 7 Haziran 2019'un seri numarası 43.623'dür. Excel'de örneğin vade içeren bir tablo'da fatura tarihine 60 gün eklediğiniz zaman, Excel öncelikle tarihi, sayısal biçime dönüştürür, 60 gün ekler ve bulduğu rakamı tekrar tarih biçimine dönüştürür. 

Örneğin A2 hücreside 7.6.2019 tarih değerinin bulunduğunu düşünelim. =A2 + 60 gibi bir formül uyguladığınız zaman, Excel 7.06.2019 tarihini 43623 olarak çevirir ve 60 değerini bu değerin üzerine ekleyerek, 43683 olarak günceller, daha sonrada 43683 tarihi hangi güne geliyorsa bizim karşımıza tarih olarak geri döndürür. Bu işlem çok hızlı bir şekilde yapıldığından bize =A2 + 60 tarihini yazıp, Enter tuşuna bastığımızda, karşımızda tarih değerini görürüz. 

Özellikle Tarihleri, birleştirme işlemlerinde kullandığımızda, tarihler, tarih formatında değil de, sayı formatında karşımıza çıkar. Örneğin aşağıdaki gibi bir birleştirme işlemi yaptığınızda sonucun tarih olarak karşımıza gelmediğini görürsünüz.Tarihler birleştirme işlemlerinde sayısal değer olarak karşımıza çıkar. Excel'in bu tür birleştirme işlemlerinde tarihleri, tarih formatında göstermek için Metneçevir işlevinin kullanmanız gerekir.  Farklı amaçlar içinde kullanılan Metneçevir (İngilizcesi Text İşlevi) işlevini tarih içeren hücrenin içinde kullanabiliriz. Metneçevir işlevinin kullanımını içeren eğitim videolarına göz atabilirsiniz. 

Excel'in Tarih ve Saat işlevlerinin anlatıldığı eğitim setimize göz atmak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. 


 

Bu makale 2111 kişi tarafından okundu