Excel'de Veri Doğrulama’da Farklı Sütunları Baz Alarak Veri Girişini Kısıtlamak

Veri doğrulama özelliğinin güzel özelliklerinden bir tanesi de bir sütundaki ve-rileri baz alarak, başka bir sütuna veri girişini kısıtlayabilmektir.

Excel programını kullanmaya başladığınızda, Veri Doğrulama özelliğini kısa sürede keşfedersiniz. Hücrelere şarta bağlı veri girişi sağlayan Veri Doğrulama özelliği sayesinde, hücrelere gireceğiniz verilerde kısıtlamalar yapabilirsiniz. Veri doğrualma özelliği sayesinde, hücrelere, sayı girişini, metin girişini, metin uzunluğunu, tarihler ile iligli kısıtlamaları sağlayabilirsiniz. 

Aşağıdakine benzer bir tablonuzun olduğunu düşünelim. Bu tabloda Firma sütununda Arenko yazan değerlerin karşısına, yani D sütununa veri yazma izni vermek için Veri Doğrulama özelliğinin Özel seçeneğeni kullanmamız gerkekir. 


B2:B17 aralığındaki firmalardan sadece Arenko firmasına D2:D18 aralığında veri girişi izin vermek isterseniz, Veri Doğrulamayı kullanabilirsiniz.
Bunun için;
1- D2:D18 aralığını seçin.
2- Veri Sekmesinden Veri Doğrulama özelliğini seçin.
3- Açılan veri doğrulama penceresinden de İzin Verilen kısmından Özel değerini seçin.
4-=B2="Arenko" yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. 

Tamam düğmesine tıklatıktan sonra, B sütununda Arenko isminin karşılığındaki bir hücreye tıklayıp, bir şeyler yazmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşırsınız. Arenko firmasının karşısına gelerek veri girişi yaptığınızda veri girişine onay verdiğini görürsünüz. 


 

Bu makale 448 kişi tarafından okundu