Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Ayın ilk ve son günlerini bulmak

Excel'de Ayın ilk ve son günlerini bulmak
18 Ekim, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Ayın ilk ve son günlerini bulmak

Excel Formülleri ile Ayın İlk Gününü Bulmak

Excel’de bir tarih girdiğiniz de, girmiş olduğunuz tarihin ait olduğu ayın ilk gününü ve son gününü buldurmak gerekebilir. Örneğin A4 hücresinde 21.07.2022 tarihi varsa, 21.07.2022 tarihin ait olduğu ayın, yani Temmuz ayının ilk gününü bulmak için;

=TARİH(YIL(A4);AY(AY);0)+1 yazmanız gerekir.

Burada;

YIL formülü, A4 hücresindeki tarihin yıl değerini alır.

AY Formülü, A4 hücresindeki Tarihin Ay değerini alır.

Tarih formülü ise bunları birleştirir ve 00.07.2022 olarak bir tarih oluşturur. Sondaki +1 ifadesi ise 00.07.2022 değerine 1 gün ekleyerek, ayın ilk günü olan tarihi, yani, 01.07.2022 değerini karşımıza getirir.

Excel'de Ayın Son Gününü Bulmak

Excel kullanırken, girilen bir tarihin ait olduğu aya ait son son günü bulmak için ise Excel formüllerinden SERİAY formülü kullanılır. 

=SERİAY(A4;0) yazarak, Enter tuşuna bastığınızda sonucun sayı olarak karşımıza geldiğini görürsünüz. Sayı formatında gelen tarihi, tarih formatına döndürmek için hücrenin biçimini kısa tarihe dönüştürmeniz gerekir. Buradaki A4, tarihin bulunduğu hücre, 0 ise tarihin bulunduğu ayın son günü demektir. 

Excel SERİAY formüllünün kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz. 

Excel'de Tarih ve Saat formüllerinin kullanımını merak ediyorsanız, bu linke tıklayarak vidoport üzerindeki eğitim videolarından yararlanabilirsiniz 

En Başa Dön