Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel'de Formüllerde oluşan hataları nasıl gizlersiniz?

Excel'de Formüllerde oluşan hataları nasıl gizlersiniz?
18 Eylül, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel'de Formüllerde oluşan hataları nasıl gizlersiniz?

Excel Formüllerinde Hataları Gizleme- EĞERHATA Formülü

Excel Formüllerinizde oluşan hataları gizlemek ve hata sonuçları yerine istediğiniz değerleri yazdırma işlemini yapmak için EĞERHATA formülünü kullanmamız gerekir. İngilizcesi IFERROR olan EĞERHATA formülü ile formüllerimizde hata oluştuğunda, istediğiniz bir sonucu döndürebiliriz. 

Excel’de Düşeyara işlevinde oluşan #YOK hatalarını ve formülleriniz’de oluşan hataları gizlemek  veya hata sonucu yerine istediğiniz bir değeri yazdırmak için EĞERHATA (IFERROR) işlevini kullanabilirsiniz.

Excel'de #### hatası hakkında bilgi edinmek için bu linke tıklayabilirsiniz

Formüllerinizde oluşan değer, #değer hatası gibi hatalar; toplam alma gibi, DÜŞEYARA kullanımı gibi işlemlerde sıkıntı çıkarabilir. Formüllerde oluşan hataların diğer formüllerinize etki yapmaması, oluşturduğunuz Excel raporlarında, rakamların ve tabloların daha düzgün okunabilmesi/görünmesi için EĞERHATA işlevini kullanabilirsiniz. 

EĞERHATA Formülü konularındaki eğitim videolarımıza göz atın..

Yukarıdaki Excel tablosunda, =D2*$H$1 formülü uyguladığınızda ve aşağıya doğru kopyalama yaptığınız zaman, E7 ve E8 hücrelerinde hata verdiğini görürsünüz. D7 ve D8 hücrelerinde bulunan ifadeler metinsel ifade olduğundan Metin*Sayı şeklinde bir formül yukarıda da gördüğünüz gibi hataya neden olacaktır. Oluşan #DEĞER hatası yerine 0 yazdırmak ve boş değer getirmek için EĞERHATA (İngilizce kullanımı ile IFERROR ) işlevini kullanabiliriz. 


İyi bir Excel kullanıcısı olmak için İşlevlerin kendi aralarındaki ortak kullanımlarına göz atın. İşlevlerin Ortak kullanımları eğitim setimiz ile, işlevlerin (Excel'in formüllerini) iç içe, ortak nasıl kullanıldığını öğrenin. 

İşlevler ve Ortak kullanım eğitim setimiz için buraya tıklayabilirsiniz

=EĞERHATA(D2*$H$1;0) formülünü E2 hücresine yazdığınızda, Excel hata oluşmayan hücrelerde normal işlemi (D2*$H$1 ) yapar. Hata oluşan hücreler de ise, Eğerhata işlevinin; ifadesinden sonraki kısmı olan 0 ifadesi devreye girer ve Hata oluşan hücrelere hata değeri yerine 0 yazar. Eğerhata işlevini kullanmak, Excel de hazırladığınız raporların daha düzgün görünmesini sağlar.  Excel'i etkin kullananların sık sık kullandığı bir işlevdir. 

Excel'de Eğerhata ve diğer Excel formüllerinin kullanımlarına göz atın. 


 

En Başa Dön