Excel Toplama Formülleri nasıl kullanılır?

Excel'de en sık yaptığımız işlemlerin başında gelen Toplama formülleri nasıl kullanılır. Excel'de Topla, Etopla, Çoketopla gibi toplama formülleri kullanımı.

Excel’de toplama yapmak için hangi toplama formülleri, yöntemleri kullanılır?

Excel’i kullanmaya başladığınızda, en sık yaptınız işlemlerden birisi toplam alma işlemidir. Excel’de toplama yapmak için çok sayıda yöntem vardır. Excel toplama işlemlerinin, bir şart olmadan aralıkları toplama, örneğin A2:A10 aralığını toplama, tek şarta bağlı toplam alma, örneğin Maaşı 5000’nin üzerindeki personelin maaş toplamlarını bulmak, çok şarta bağlı toplam alma, örneğin Pazarlama bölümünde çalışan ve maaşı 5000’den yukarı olan personelin maaşını toplama gibi farklı kullanımları vardır.

Excel'de Toplama almak için kullanılan belli başlı işlevler vardır. Bunlar:


1- Topla işlevi - Bir şart olmadan seçtiğiniz aralıktaki verileri toplar. 

2- Etopla işlevi - Tek bir şarta bağlı toplam almak için kullanılır.

3- Çoketopla İşlevi - Birden fazla şarta bağlı toplam almak için kullanılır.


1- Excel Toplama formülleri ile şart olmadan toplama yapmak.

Excel formülleri ile en sık yapılan işlemlerin başında toplama işlemi gelir. Toplam almak için kullanılan Topla işlevi bir aralıktaki verileri direk olarak toplar. Burada toplama yapmak için bir şart yoktur.Örneğin yukarıdaki tablodaki 1. Çeyrek satışlarının toplamını almak için Giriş sekmesinde sağ tarafta bulunan Topla simgesine ve ardından Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

2- Klavye ile Toplam Almak- Toplam Almanın kısayol

Excel’de toplama işlemlerini yaparken klavyeyi kullanmanız gerekirse, Toplam almak istediğiniz verilerin altına tıkladıktan sonra Ctrl + M Excel kısayolunu kullanabilirsiniz. 

3- Excel’de tek şarta bağlı toplam almak için hangi Toplama formülü kullanılır?

Topla formülü bir şart olmadan toplam alırken, Etopla formülü ise, tek bir şarta bağlı toplam almak için kullanılır. Excel toplama formülleri içinde en çok bilinen ve kullanılan formül olan Etopla formülü ile aşağıdaki gibi bir tabloda farklı şartlara bağlı toplamlar alabilirsiniz.  Etopla formülünü eğer şarta bağlı toplam alacağınız aralığınız ile, şartınız aynı aralıkta ise aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.=ETOPLA(B2:B10;">=30000")

Bu örnekte, B2:B10 aralığındaki 1. Çeyrek satışlarında 30.000 den yukarı olan değerlerin toplamın almak isterseniz, Etopla işlevini yukarıdaki gibi kullanabilirsiniz.  Eğer Etopla formülünde şartınız farklı sütunda, toplam alacağınız aralık başka bir sütunda ise, Etopla işlevini aşağıdaki gibi kullanmanız gerekir.

 


=ETOPLA(A1:A10;"Nafia Çakır";C2:C10)

Bu Etopla formülü A1:A10 aralığındaki Nafia Çakır değerlerinin C2:C10 aralığındaki karşılıklarını toplar.

Etopla işlevi nasıl kullanılır. vidoport üzerindeki eğitimimize göz atın.

4- Excel’de Çok şarta bağlı toplam alma- Çoketopla işlevi kullanımı

Etopla tek şarta bağlı toplam alırken, Çoketopla işlevi ise, daha fazla şart gerektiren durumlarda kullanılır. Çoketopla işlevi, Excel kullanıcıları tarafından bilinmesi gereken ve oldukça yoğun olarak kullanılan bir işlevdir.

Excel'de en çok kullanılan formüllerinden olan, Topla,  Etopla, Çoketopla işlevlerinin kullanımlarını hemen öğrenin.Excel’in en güçlü özelliklerinden birisi olan Pivot tablo oluşturma özelliğini kullanmaya başladığınızda, raporlamalarınızı oldukça hızlı bir şekilde yapabildiğinizi görürsünüz. Pivot tablo oluşturmaya başladığınızda ve ustalaştığınızda da örneğin araya satır ekleme, sütun ekleme gibi işlemleri yapamadığınızı ve Excel formüllerinin pivot tablo üzerinde çok rahat kullanamadığınızı fark edersiniz. Çoketopla işlevi, pivot tablo ile oluşturduğunuz tablolara benzer tablolar oluşturmanızı sağlar.

  Yukarıdaki tabloda Nafia Çakır’ın 1. Çeyrek satışlarında 30000 den yukarı olan değerlerin toplamını almak için Çoketopla işlevini aşağıdaki gibi kullanmanız gerekir.

=ÇOKETOPLA(B2:B10;A2:A10;"Nafia Çakır";B2:B10;">30000")

Burada A2:A10 aralığındaki Nafia Çakır’ın B2:B10 aralığındaki 30000 değerini geçen değerlerin B2:B10 aralığındaki toplamını alır.


 

Bu makale 12763 kişi tarafından okundu