Türkiye'nin en iyi Online Eğitim platformu

Excel Fatura numaralarını ayırdığımızda 0 (Sıfır) değerlerini korumak

Excel Fatura numaralarını ayırdığımızda 0 (Sıfır) değerlerini korumak
19 Eylül, 2022 Excel Eğitimi Ömer BAĞCI

Excel Fatura numaralarını ayırdığımızda 0 (Sıfır) değerlerini korumak

Excel'de Metni Sütunlara Bölmek

Excel'i kullanırken en sık yapılan işlemlerden birisi, muhasebe ve farklı programlardan Excel'e veri aktarmaktır. Özellikle Mali Müşavirlerin kullandıkları programlardan Excel'e fatura bilgilerini aktardıklarında, Seri harfleri ve numalarını ayırmaları gerekebilir. Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz. 

1- Fatura numaralarının olduğu sütunu seçin. 
2- Veri menüsünden Metni Sütunlara Dönüştür özelliğine tıklayın. 
3- ilk adımda Sınırlandırılmış seçili olduğundan emin olun ve İleri Düğmesine tıklayın. 
4- Ayırılar kısmından Diğer seçeneğini seçin ve - işaretini yazın ve İleri Düğmesine tıklayın. 
5- Son adımda, aşağıdaki kısımdan, Fatura numalarının olduğu sütunu seçin ve  Sütun veri biçiminden Metin değerini seçin. 
6- Tamam düğmesine tıklayın. 

Bunu adım adım aşağıdaki gibi uygulayarak da yapabilirsiniz. 

1. adım'da fatura numaralarınızın bulunduğu sütunun yanında boş bir sütun ekleyin. Bunu yapmamızın sebebi, sütun ayırma işlemini yaptığımızda yandaki sütun verilerinin silenecek olmasıdır. Olası bir veri kaybını önlemek için boş bir sütun ekleyin.

Faturaların Seri Adı ve numarasını ayırmak istediğiniz sütunu seçin.2. adım'da Veri menüsünden Metni Sütunlara Dönüştür'e tıklayın

Sınırlandırılmış seçeğinin seçili olduğundan emin olun. 

İleri Düğmesine tıklayın.İleri düğmesine tıkladığınızda karşınıza Ayırıcıların bulunduğu ekran gelecektir.

Ayırıcılar ekranında;

Faturanın Seri Adı ve numarası arasında bulunan - işareti diye bir seçenek olmadığından Diğer kısmını seçerek, - işaretini kendiniz yazmanız gerekir.Diğer kısmında - işaretini yazdığınızda, Pencerenin alt tarafında Fatura Nosu ile seri adının ayrıldığını görürsünüz. 

İleri Düğmesine tıklayın.

Son adımda dikkat etmeniz gereken önemli nokta, Fatura numalarının olduğu alana tıklamak ve (tıkladığınız alan siyahlaşır) Sütun Veri biçimi kısmından Metin ifadesini seçmektir.

 

Fatura numalaraları alanına tıkladıktan sonra, Sütun Veri Biçimi kısmından da Metin ifadesini seçip, Son düğmesine bastığınızda Fatura Seri ve numaralarının ayrıldığını ve fatura numalaralarının önündeki sıfır ifadelerinin kaybolmadığını görürsünüz. 

Metni Sütunlara dönüştür özelliği, Excel'de yoğun olarak kullanılan bir özelliktir. Detaylarına bakmak için vidoport üzerindeki eğitim videolarını izleyebilirsiniz. 

 

En Başa Dön